piątek, 20 kwietnia 2012

Paul Anka

Paul Anka

Paul Albert Anka
Data urodzenia: 1941-07-30
Miejsce urodzenia: Ottawa, Kanada
Stan cywilny: dwukrotnie żonaty: 1. Anne DeZogheb (16.02.1963 - 2000, rozwód), 5 córek: Alexandra, Amanda, Alicia, Anthea, Amelia; 2. Anna Åberg (od 26.07.2008 - 2010, rozwód), syn Ethan (ur. 2004)

Jego rodzice są libańskiego pochodzenia. Od dzieciństwa wiedział, że chce być piosenkarzem. Legenda głosi, że chodził na każdy koncert w rodzimej Ottawie. Chłonął muzykę, podpatrywał zachowanie piosenkarzy, uczył się jak kontrolować publiczność. W szkole średniej w wieku 13-tu lat założył trio Bobbysoxers, w którym sam występował. W wieku 15 lat będąc na wakacjach w Hollywood nagrał swoją pierwszą piosenkę "Blau Wile Deveest" Fontaine dla wytwórni RPM. Utwór cieszył się popularnością w niektórych częściach Kanady ale nie odniósł sukcesu. W 1957 roku za zgodą rodziców wyjechał do Nowego Jorku aby spróbować szczęścia w show-businessie. Dzięki kanadyjskiej grupie The Rover Boys dostał się do wytwórni ABC Paramount. Szef muzyczny ABC był pod wrażeniem głosu, entuzjazmu i talentu w pisaniu piosenek młodego wykonawcy. Pierwszą piosenką, którą nagrał była słynna "Diana".

W następnych latach wydał kolejne hity był bardzo popularny. Odbył tournée po Ameryce, Europie, Australii. W latch 60-tych zaczął występować w Las Vegas gdzie towarzyszyła mu Violetta Villas. W 1962 wystąpił w dramacie wojennym The Longest Day. Piosenka pod tym samym tytułem stała się kolejnym hitem. Wystąpił też na Broadwayu w sztuce What Makes Sammy Run. Anka tworzył nie tylko dla siebie, jego piosenki wykonywali również inni piosenkarze.

Po ponad 10-letniej przerwie bez hitu, Paul Anka powrócił w 1974 singlem "You're Having My Baby". W 1975 napisał motyw przewodni do serialu "Kojak" – pt. The Times of Your Life. Melodia stała się tak popularna, że wkrótce nagrał całą piosenkę, która stałą się hitem. Paul Anka nadal koncertuje. Ostatni jego album ukazał się w 2005 – Rock Swings. Jest to zbiór przeróbek znanych piosenek rocka na utwory swingowe.

Anka był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Anne de Zogheb, córką libańskiego dyplomaty, modelką miał pięć córek: Amelia, Anthea, (piosenkarka i scenarzystka), Alicia, Amanda (aktorka) i Alexandra. W 2008 ożenił się ponownie z modelką i aktorką Anną Åberg ma z nią syna Ethana.

W serialu "Simpsonowie" zagrał samego siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz