wtorek, 13 marca 2012

S06E18 A Star Is Burns

Burns gwiazdą

A Star Is Burns (Burns gwiazdą)

Odcinek miał swoją premierę 5 marca 1995 roku.

Gag z kanapą

Członkowie rodziny mają nie ten wzrost co trzeba - Homer jest najmniejszy a Maggie największa.

Kent Brockman opowiada w swoim programie "Oko na Springfield", że w ostatnim czasie miasto stało się bardzo niepopularne. Na zebraniu w ratuszu Marge wysuwa pomysł aby w Springfield urządzić festiwal filmowy, który ściągnie turystów. Wszystkim pomysł bardzo się podoba i niebawem mieszkańcy zaczynają kręcić filmy.

Marge postanawia ściągnąć do jury profesjonalnego krytyka. Jej wybór pada na Jaya Shermana, który na czas pobytu w Springfield zamieszkuje w domu Simpsonów. Jay okazuje się bardzo miłym i sympatycznym człowiekiem, którym Marge i jej siostry są zachwycone. Homer zaczyna czuć się zazdrosny i wymusza na Marge aby również jego umieścić w jury festiwalu.

Nadchodzi dzień festiwalu, w czasie którego puszczane są między innymi film Apu - "Jaskrawe światła, suszona wołowinka", Moe - "Lepiej wypij, Moe", Hansa Molemana - "Człowiek zostaje trafiony piłką", Barneya - "Żygohontas" i pana Burnsa - "Burns na wszystkie cztery pory roku". Sensacją festiwalu staje się film Barneya - wzruszająca historia alkoholika, natomiast film pana Burnsa zostaje wygwizdany.

Jury festiwalu udają się na naradę. Przekupieni przez pana Burnsa klaun Krusty i burmistrz Quimby głosują na jego film. Marge i Jay na film Barneya, Homer zaś na "Człowieka trafionego piłką". Po rozmowie z Marge i Jayem i kolejnym obejrzeniu filmu "Żygohontas" postanawia zagłosować na film Barneya.

Sześć miesięcy później Burns startuje ze swoim filmem w konkursie Oscarów. Mimo, że przekupił jury statuetkę dostaje George C. Scott za film "Człowiek trafiony piłką".

Simpsonowie a kultura

 • Tytuł odcinka nawiązuje do filmu "Narodziny gwiazdy" (A Star Is Born) 1976.
 • Rapujący rabini parodiują piosenkę "U Can't Touch This" MC Hammera.
 • W swoim programie Jay zapowiada film "Życzeniu śmierci 9" - nawiązanie do cyklu "Życzeniu śmierci" Charlesem Bronsonem.
 • Bart ogląda w telewizji połączenie znanych kreskówek "Flinstonowie" i "Jetsonowie".
 • Pan Burns rozmawiając z seniorem Spilbergo (meksykański odpowiednik Stevena Spielberga) mówi, że chce aby w jego filmie Burns był pokazany jak Oskar Schindler w filmie "Lista Schindlera" (1993).
 • Na przesłuchaniu do roli Burnsa pojawiają się aktorzy William Shatner i Anthony Hopkins
 • Doktor Hibbert pojawia się przed kinem Aztec w pończochach myśląc, ze jest wyświetlany film "Rocky Horror Picture Show" (1975).
 • Film Moe jest parodią piosenki "Money" z filmu "Kabaret" (1972).
 • Film Barneya jest zatytułowany "Żygohontas" (ang. "Pukahontas"). Jest to nawiązanie do filmu "Pocahontas" (1995). W filmie tym cytuje fragment sztuki Otello Wiliama Szekspira (1603), pewne elementy nawiązują do filmu "Koyaanisqatsi" (1982).
 • Film Burnsa nawiązuje do filmów "Ben Hur" (1959) i "E.T." (1982). W napisach początkowych umieszczona parodia fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama".
 • Kreskówka "Itchy & Scratchy" jest zatytułowana "Cztery pogrzeby i ślub". Jest to nawiązanie do filmu "Cztery wesela i pogrzeb" (1994).

poprzedni odcinek następny odcinek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz