wtorek, 7 lutego 2012

S06E05 Sideshow Bob Roberts

Sideshow Bob Roberts (Pomocnik Bob Roberts)

Odcinek miał swoją premierę 9 października 1994.

W radiu KBBL radykalny republikanin Birch Barlow. Dzwoni do niego z więzienia Pomocnik Bob. Bob uskarża się, że jest ofiarą rządów liberalnego burmistrza Quimby. Barlow domaga się uwolnienia Terwilligera.

Burmistrz Quimby pod naciskiem społeczeństwa ułaskawia pomocnika Boba. Ten szybko zostaje kandydatem na burmistrza ze strony partii republikańskiej w zbliżających się wyborach.

Bart i Lisa są przerażeni, że pomocnik Bob może zostać burmistrzem. Postanawiają pomóc Quimby'emu w kampanii. Mimo ich zaangażowania pomocnik Bob zostaje burmistrzem ze stuprocentowym poparciem.

Rządy nowego burmistrza nie są dobre dla rodziny Simpsonów. Przez ich dom ma przebiegać nowo budowana Ekspresówka Matlocka a Bart zostaje przeniesiony do przedszkola. Lisa nie może uwierzyć, że skazany przestępca dostałby tyle głosów, a drugi skazany przestępca tak mało. Postanawia przejrzeć wyniki głosowania. Kiedy zmęczona zasypia nad kartami tajemnicza osoba zostawia jej kopertę z wiadomością, że chciałby spotkać się z nią w nocy. Okazuje się, że tą osobą jest pan Smithers. Nie chce on rządów pomocnika Boba. Ultra-konserwatywne poglądy nowego burmistrza wpadają w konflikt ze stylem życia Smithersa. Waylon każe szukać pewnego nazwiska, które będzie rozwiązaniem sprawy.

Bart znajduje owe nazwisko na cmentarzu. Okazuje się, że Bob sfałszował wyniki używając nazwisk zmarłych osób. Dochodzi do procesu w sądzie. Bob nie przyznaje się do winy ale Lisa podpuszcza go mówiąc, że fałszerstwo nie było jego dziełem, ponieważ Terwilliger był tylko marionetką w rękach Barlowa. Bob przyznaje, że to był jego plan i pokazuje nawet dowody. Wybory zostają unieważnione a Bob trafia do więzienia.

Ciekawostki

  • Debatę przed wyborami prowadzi Larry King.

Simpsonowie a kultura

  • Fabuła odcinka w dużej mierze nawiązuje do afery Watergate oraz do filmu, w którym problematyka tej afery była poruszana: "Wszyscy ludzie prezydenta" (1976).
  • Lisa prowadząc samochód słucha piosenki "St. Elmo's Fire" Johna Parr.
  • Bob wygłasza przemówienie pod plakacie, na którym się znajduje - to nawiązanie do "Obywatela Kane'a" (1941).
  • Przemówienie Boba w sądzie nawiązuje do filmu "Ludzie honoru" (1993).


poprzedni odcinek następny odcinek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz