środa, 8 lutego 2012

S06E06 Treehouse of Horror V

Parodia czołówki serialu
"Po tamtej stronie"

Treehouse of Horror V (Straszny domek na drzewie V)

Odcinek miał swoją premierę 30 października 1990 roku. Jak zwykle halloweenowych odcinkach barak typowej czołówki. Odcinek rozpoczyna się wyjściem Marge na scenę. Opowiada, że odcinek jest bardzo straszny. Następnie dodaje, że kongres zabronił nawet puszczać ten odcinek i zamiast tego wyemitowany zostanie inny film. Seans zostaje przerwany przez Barta i halloweenowy odcinek specjalny odbywa się.

Tradycyjnie pokazany jest cmentarz oraz nagrobek "Zabawne nagrobki". Dalej widać powieszonego Moe, wielebnego Lovejoy palącego na stosie Patty i Selmę, Barta pozbawiającego na gilotynie głowy dyrektora Skinnera (w koszu leżą już głowy pani Krabappel, komisarza Wigguma, woźnego Willie).

Gag z kanapą

Na kanapie siadają Simpsonowie - zombie. Mają pomieszane członki ciała. Wszyscy wymieniają się na właściwe głowy i kończyny.

The Shinning (Błysk)

The Shinning
Po długiej podróży rodzina Simpsonów dociera do położonej w górach posiadłości pana Burnsa, której mają pilnować przez zimę. Pan Burns opowiada o burzliwej przeszłości miejsca. Dom zbudowany na indiańskim cmentarzu był miejscem satanistycznych rytuałów, palenia czarownic i pięciu specjalnych programów świątecznych Johna Denvera. Aby zapewnić lojalność nowych dozorców Burns zabiera zapasy piwa i odcina telewizję. Bart spotyka Williego, z którym jak się okazuje może porozumieć się przez "błysk".

Po niedługim czasie Homerowi zaczyna doskwierać brak piwa i telewizji. Pokazuje mu się duch Moe, który obiecuje mu piwo w zamian za zabicie swojej rodziny. Homer zaczyna wariować i rozpoczyna pogoń za rodziną. Bart woła "błyskiem" Williego, lecz ten zostaje zabity przez Homera. Kiedy Simpsonowie uciekają przed Homerem po śniegu Lisa znajduje mały nadajnik telewizyjny. Zapatrzony w telewizje Homer przestaje czuć chęć zabicia rodziny.

Time and Punishment (Czas i kara)

Time and Punishment
Podczas śniadania Homer wsadza rękę do tostera. Uwalniając się z pułapki psuje urządzenie. Po naprawieniu tostera okazuje się, że urządzenie przeniosło Homera w prehistoryczne czasy. Homer przypomina sobie radę swojego ojca, który mówił, że w przypadku podróży w czasie nie można nic zmieniać ponieważ najmniejsza zmiana może nieść wielkie konsekwencje. Homer zabija przypadkowo komara. Po powrocie do swoich czasów okazuje się, że Ned Flanders niekwestionowanym panem i władcą świata. Przez kilka niemiłych uwag Simpsonowie wraz domem zostają wysłani do centrum Re-Nedukacji. Marge wraz z dziećmi zostają poddani lobotomii. Homer postanawia cofnąć się w czasie i naprawić teraźniejszość. Homer kilkakrotnie przenosi w czasie ale za każdym razem mu się nie udaje. W jednej wersji przeszłości Homer spotyka Williego, który zostaje zabity siekierą przez Maggie mówiącą głosem Jamesa Earl Jonesa. Homerowi w końcu udaje się dostać się do jako tako wyglądającej rzeczywistości. Okazuje się, że jego rodzina ma języki jak jaszczurki ale to Homerowi nie przeszkadza.

Nightmare Cafeteria (Koszmarna stołówka)

Nightmare Cafeteria
Dyrektora Skinnera martwi duża ilość dzieci w kozie, kucharkę Doris martwi mała ilość mięsa podawanego w stołówce. Kiedy Jimbo wylewa na siebie sos Skinner wpada na pomysł jak rozwiązać oba problemy. Wraz z kucharką Skinner przerabia Jimbo na hamburgery. Kiedy kolejny uczeń - Uter zostaje przerobiony na kiełbaski Bart i Lisa zaczynają coś podejrzewać. W szkole znika coraz więcej dzieci. Bart, Lisa i Milhouse postanawiają uciec. Przed goniącą ich kucharką próbuje uratować ich woźny Willie, który zostaje zabity siekierą (po raz trzeci w tym odcinku) przez dyrektora Skinnera. Dzieci zostają zapędzone nad skraj wielkiego miksera. Kiedy spadają na kręcące się ostrza Bart budzi się, okazuje się, że to był tylko sen. Marge uspokaja go i mówi, że już nic mu nie grozi oprócz mgły wywracającej ciała na lewą stronę. Po chwili mgła dostaje się do domu Simpsonów, którzy po odwróceniu na lewą stronę wykonują makabryczny taniec.

Simpsonowie a kultura

  • Zapowiedź Barta na początku odcinka parodiuje czołówkę serialu "Po tamtej stronie".
  • Pierwszy segment parodiuje film "Lśnienie" (1980).
  • Fabuła drugiego segmentu nawiązuje do opowiadania "A Sound of Thunder" Raya Bradbury (1952). Pojawiają się w nim bohaterowie serialu "The Rocky and Bullwinkle Show" - Peabody i Sherman, zmieniająca się podłoga to nawiązanie do filmu "Terminator 2: Dzień sądu" (1992), są też nawiązania do książki George’a Orwella (1949). Tytuł segmentu nawiązuje do książki "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego (1886).
  • Trzeci segment nawiązuje do serialu "Nightmare Cafe".
  • Piosenka wykonana przez Simpsonów na końcu to parodia piosenki "One" z musicalu "Chór".


poprzedni odcinek następny odcinek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz