piątek, 23 marca 2012

S06E22 'Round Springfield

Dookoła Springfield

'Round Springfield (Dookoła Springfield)

Odcinek miał swoją premierę 30 kwietnia 1995.

Gag z tablicą

"Nerve gas is not a toy" (Gaz paraliżujący to nie zabawka)

Gag z tablicą

Członkowie rodziny mają nie ten wzrost co trzeba - Homer jest najmniejszy a Maggie największa.

Podczas śniadania Bart zjada kawałek metalu ukryty w płatkach zbożowych klauna Krusty. Od razu zaczyna się źle czuć, jednak rodzice odbierają to jako wymówkę przed testem w szkole. Jedynie Lisa wierzy baratu. Niewiele to jednak pomaga, Bart idzie do szkoły.

W szkole Bart czuje się jeszcze gorzej. W rezultacie ląduje w szpitalu gdzie doktor Hibbert przeprowadza nad nim operację wycięcia wyrostka robaczkowego.

Po udanej operacji Homer, Marge, Lisa i Maggie odwiedzają Barta. Lisa w szpitalu spotyka starego przyjaciela - Murphy "Krwawiące Dziąsła", którego niegdyś spotkała na moście (S01E06). Muzyk opowiada jej o swojej karierze i życiu.

Podczas następnej wizyty w szpitalu Lisa opowiada, że ma recital szkole. Murphy daje jej na występ saksofon. Po koncercie Lisa idzie odwiedzić muzyka lecz okazuje się, że zmarł.

Lisa jest bardzo przygnębiona po stracie przyjaciela. Rozmowa z członkami rodziny niewiele ją pociesza. Tymczasem Bart otrzymuje odszkodowanie od Krusty'ego - 500 dolarów.

Na pogrzebie Lisa czuje się jeszcze gorzej. Okazuje się, że nikt nie przyszedł pożegnać muzyka. Lisa postanawia uczcić pamięć Murphy'ego namawiając stację jazzową do stworzenia audycji na jego cześć. Okazuje się jednak, że stacja nie posiada jego płyty. Lisa znajduje egzemplarz "Saksu na plaży" w Android's Dungeon & Baseball Card Shop jednak kosztuje aż 500 dolarów i dziewczynki nie stać na płytę.

Bart chcąc wydać swoje 500 dolarów w Android's Dungeon & Baseball Card Shop widzi smutną Lisę i postanawia kupić jej płytę Murphy'ego "Krwawiące Dziąsła". Dziewczynka udaje się do stacji radiowej. Kiedy muzyka zostaje puszczona zdarza się cud - piorun uderza w stację radiową i w całym mieście słychać muzykę jazzmana. Chmura przybiera kształt Murphy'ego "Krwawiące Dziąsła". Murphy dziękuje dziewczynce i na pożegnanie wykonują kawałek muzyczny.

Simpsonowie a kultura

  • Tytuł odcinka nawiązuje do jazzowego standardu "'Round Midnight" Theloniousa Monka (1944).
  • Kiedy Bart ląduje w szpitalu słychać muzykę z serialu "Ostry dyżur".
  • Murphy opowiada, że występował w serialu "Bill Cosby Show" (1984-1992).
  • Lionel Hutz pokazuje się z prawnikami Robertem Shaporo i Albertem Dershmanem. Są to parodie prawników Roberta Shapiro i Alana Dershowitza, którzy byli zaangażowani w obronę sportowca O.J. Simpsona w prawie o zabójstwo żony.
  • Murphy i Lisa wykonują piosenkę "Jazzman" Carole King (1974).
  • Homer pokazuje tatuaż z nazwą zespołu Starland Vocal Band.
  • Bart myśli o kupnie taza z Steve Allenem. W programie Allena występował kiedyś Murphy "Krwawiące Dziąsła".
  • Kiedy zmarły Murphy "Krwawiące Dziąsła" ukazuje się Lisie pojawia się w towarzystwie Dartha Vadera, Mufasy, i Jamesa Earl Jonesa (pierwotnie rola Murphy'ego przeznaczona była Jonesowi). Mufasa wspomina Kimbę (zamiast Simbę) jest to nawiązanie do filmów "Kimba, biały lew" (1989) i "Król lew" (1994). Murphy wspomina też, że ma randkę w niebie z Billie Holiday.


poprzedni odcinek następny odcinek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz